ABD Temsilciler Meclisi, harcama kesintileri konusunda uzlaşma sağlanamazsa kapanma riskiyle karşı karşıya

T24 Dış Haberler

ABD’de Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi bu hafta, yasalaşma şansı olmadığı düşünülen ve önümüzdeki Pazar günü Meclis’in kısmen kapanmasına neden olabilecek yüksek harcama kesintilerini içeren yasayı Meclis’ten geçirmeye çalışacak. 

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, ABD Başkanı Joe Biden ile harcama anlaşması yaparken bu senaryodan kaçınmaya çalışmış olsa da kendi partisinin bazı üyeleri, Demokratların kontrolündeki Senato tarafından reddedileceği kesin olan daha sert kesintileri desteklememesi halinde onu görevden almakla tehdit etti.

Bazı kamu hizmetleri askıya alınabilir

Kongre’nin 1 Ekim’de başlayacak yeni mali yıl için finansman sağlamaması halinde yüz binlerce federal çalışan işten çıkarılacak ve mali denetimden tıbbi araştırmalara kadar geniş bir yelpazedeki hizmetler askıya alınacak.

Genel olarak rutin uygulama, Kongre’nin bu son tarihi kaçırdığı ve aksaklıkları önlemek için geçici harcama tasarılarını Meclis’ten geçirmesi olurdu. Ancak McCarthy şu ana kadar bir grup katı Cumhuriyetçinin bunu kesinlikle reddetmesi nedeniyle geçici bir harcama uzatması için destek toplayamadı.

Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde 221-212’lik dar bir çoğunluğa sahip ve yedekte çok az oyları var. McCarthy geçici tasarıyı askıya aldı ve bunun yerine muhafazakar öncelikleri yansıtan mevzuatı geçirmeye çalışacak. 

Ancak Bloomberg, Pazartesi günü geç saatlerde Senato’daki Cumhuriyetçilerin ve Demokratların kısa vadeli bir harcama tedbiri üzerinde anlaşmaya yakın olduklarını yazdı. 

Davalarla karşı karşıya olan ABD eski Başkanı Donald Trump, iki federal ceza davasına müdahale etmek için Cumhuriyetçileri kapanmaya zorlamaya çağırdı. Adalet Bakanlığı ise kapanma durumunda cezai kovuşturmaların devam edeceğini söylüyor.

Donald Trump’ın dava süreçlerinde son durum ne?

Kürtaja yeni kısıtlamalar, iklim girişiminden geri adım, Meksika sınırına yeni duvar inşası

Temsilciler Meclisi’nin bugün toplanması bekleniyor. Milletvekilleri önümüzdeki mali yıl için kürtaj erişimine yeni kısıtlamalar getirecek, Biden yönetiminin 11 milyar dolarlık iklim girişimini geri alacak ve eski Başkan Donald Trump’ın imza girişimlerinden biri olan Meksika-ABD sınır duvarının inşasını yeniden başlatacak dört harcama tasarısını ele alacak.

McCarthy, dün yaptığı açıklamada, geçen hafta harcama tasarılarını bloke eden milletvekillerinin şimdi işbirliği yapmaya daha istekli olduklarını söyledi ve “Görünüşe göre şimdi çalışmaya istekliler. Dolayısıyla bir fırsatımız olabilir” dedi. 

Beyaz Saray ise Biden’ın bu tasarıların ikisini reddeceğini açıkladı.

McCarthy’nin muhaliflerinden, sertlik yanlısı Temsilci Marjorie Taylor Greene ise yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yardım da dahil olduğu için harcama tasarılarının Temsilciler Meclisi’nde tartışmaya açılmasını bile desteklemeyeceğini söyledi.

Ne kadar kesinti isteniyor?

Greene ve sertlik yanlısı Temsilciler Meclisi Özgürlük Grubu’nun diğer üyeleri kurum harcamalarının 1,47 trilyon dolara indirilmesi için bastırıyor. Bu rakam Biden ve McCarthy’nin Mayıs ayında vardıkları uzlaşmada kabul ettiklerinden 120 milyar dolar daha az.

Bu rakam, bu mali yıl için 6,4 trilyon dolara ulaşacak olan toplam ABD bütçesinin yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x