Halving Yapan Bu Altcoin Düşmeye Devam Ediyor! Sebebi Ne?

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Litecoin ödül yarılanması (halving), beklentileri karşılamadı. Altcoin severlerin büyük kısmı, işlemin ardından LTC fiyatının yükseleceğini düşünüyordu. Ancak gerçekler beklentilere tamamen ters oldu.

Litecoin (LTC) fiyatı, Haziran ortasından Temmuz ayına kadar %50’den fazla değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Kripto para birimi, 115$ zirvesinin ardından günümüze kadar ise %25 düştü.

An itibariyle 86$ civarında işlem gören altcoin, 96 dolar direncini aşmadığı takdirde aşağı hareketine devam edebilir. Günlük periyot için muhtemel destekler arasında ise 83$ ara seviyesi dikkat çekiyor.

Litecoin Halving Daha Önce Nasıl Sonuçlandı?

Kripto para yatırımcılarının hayal kırıklığına uğramasına neden olan Litecoin halving geçmişte de bekleneni vermedi. 2015 ve 2019 yıllarında gerçekleşen halving işlemleri, altcoin birimi LTC üzerinde önemli bir etki göstermedi. Litecoin’in günümüzdeki fiyatı hareketi özellikle 2019 yılı ile benzerlik gösteriyor.

Blockchain araştırmacısı IntoTheBlock, geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımda Litecoin’e dair metrkleri ortaya koydu. 2019 ve 2023 yıllarını kıyaslayan araştırmacılar, fiyat sabit kalırken ağ katılımının büyük ölçüde arttığını tespit etti.

Son 4 sene içerisinde LTC fiyatı değişmezken toplam adres, günlük transfer sayısı gibi metrikler yaklaşık 2 kat yükseldi. Söz konusu veriler, genel ağ kapasitesinin büyük ölçüde arttığını ortaya koyuyor. Bu durum, altcoin projesinin bireyler nezdinde daha fazla kabul gördüğünün önemli bir işareti.

Halving Nedir?

Türkçe olarak “yarılanma” anlamına gelen halving işlemi, iş kanıtı (proof-of-work) ile çalışan blockchain ağlarında madencilerin blok başına kazandığı kripto para miktarının yarıya düşürülmesi anlamına gelir. Halving işlemleri, genellikle programlı ve dış müdahale olmadan, belirli periyotlarda (örneğin 250.000 blokta bir) gerçekleşir.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in bir sonraki halving işlemi tahminen Nisan ayının ilk günlerinde tamamlanacak. Tarihsel veriler, daha önceki 2 halving işleminin ardından Bitcoin (BTC) fiyatının yükseldiğini ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x