Kıdemli Açığa Satışçı: Bu Kripto Para Şirketi Batacak!

Tecrübeli açığa satış traderı Marc Cohodes, bir kripto para şirketini odağına almış gibi duruyor. Cohodes, paylaştığı bir tweet’inde Silvergate’e karşı açığa satış pozisyonu açtığını ima etti. İşte detaylar…

Cohodes’in odağında kripto para şirketi var

Ünlü bir “açığa satışçı” olan Marc Cohodes, geçtiğimiz gün Twitter’da boş bir Silvergate ofisinin resimlerini yayınlayarak zaferini kutladı.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Kaliforniya merkezli bankanın hisseleri son aylarda önemli bir darbe aldı. Özellikle FTX ve Alameda Research ile olan bağları nedeniyle son altı ayda yaklaşık yüzde 95 düştü. Cuma günü, Moody’s bankanın uzun vadeli ihraççı notunu düşürürken, bankanın yetersiz sermayeye sahip olduğunu ve yıllık raporunu zamanında sunmadığını açıklamasının ardından daha fazla indirimin mümkün olduğu konusunda uyarıda bulundu. Yanıt olarak banka, 24 saat para transferi sistemi olan Silvergate Exchange Network’ün kapatıldığını duyurdu.

Cohodes, Silvergate Bank’ın önümüzdeki hafta açık olma potansiyeline duyduğu şaşkınlığı şekilde dile getirdi. Açığa satış davranışları, genellikle paranoya ve komplo duygularına yol açtığı için şirketlere karşı bahis oynayarak para kazananlar arasında yaygındır. Cohodes, 2020’de dolandırıcılık iddiaları nedeniyle sonunda iflas eden Alman şirket Wirecard’a başarılı bir şekilde açığa satış yaptı ve bu da onu iki gelişme arasında benzerlikler kurmaya yöneltti.

Cohodes, 14 Kasım’da uyarı yapmıştı

14 Kasım’da Marc Cohodes, yatırımcıları Silvergate Bank’ın oluşturduğu risk konusunda uyardı. Uyarı, Seawolf Capital’in kurucu ortağı ve 2008 mali krizini önceden haber vermesiyle tanınan Porter Collins tarafından kendisine sağlanan bilgilere dayanıyordu. Bir analiz sitesi olan Hedgeye ile yaptığı bir röportajda Marc, Silvergate’i “çöp” kalitesinde olarak tanımladı ve FTX gibi ifşa edilmesi için ısrar etti. Şirketin hisse senedi kodunu kullanarak, “Bence SI çöp ve tıpkı FTX’in ifşası gibi ifşa edilmeleri gerekiyor” dedi.

Cohodes, FTX ile ilgili uyarılarından önce, kripto borsası devinin mali durumunu incelemek için birkaç ay harcamıştı ve mantıklı olan çok az şey bulmuştu. Genellikle kara para aklama için kullanılan büyük offshore fon akışlarına sahip şüpheli işletmelerle Wirecard skandalı Cohodes’i harekete geçirdi. Cohodes, “Yani, FTX’in Silvergate hakkında konuştuğunu ve onsuz bir iş yapamayacaklarını söylediğini duyduğunuzda, Silvergate’i araştırmaya başlamanız gerekir,” dedi.

Cohodes, pozisyonunu büyüttü

Kasım ayındaki Hedgeye videosunda Cohodes ayrıca hisse senedini açığa sattığını, yani hisselerin fiyatı düşerse kâr edeceğini söyledi. Cuma günü yaptığı açıklamada, hisselerde açığa satış yapmaya devam ettiğini ve hisselerin daha da düşmesini beklediği için pozisyonunun şu anda Kasım ayında olduğundan daha büyük olduğunu söyledi.

Silvergate bankası şu anda birden fazla soruşturma altında ve yatırımcılar tarafından dava ediliyor. Bir toplu dava, Silvergate’i FTX müşterilerine ait parayı uygunsuz bir şekilde kullanmakla ve borsada ve kardeş koruma fonu Alameda Research’te işlenen suçları “göz önünde bulundurmakla” suçladı. Cohodes, şirketin hisse senedi fiyatlarının son haftalarda yükselerek mali kayıplara neden olmasının ardından muhtemelen birkaç şikayette bulunacağını açıkladı. Yönetimin hissedarları bu durumdan haberdar etmemiş olabileceğinden şüpheleniyor ve birinin hisseleri manipüle ediyor olabileceğini öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir