Mehmet Ali Ağca Kimdir, Kaç Yaşında? Mehmet Ali Ağca Hakkında Merak Edilenler

Çeşitli suikast girişimleriyle tanınan Mehmet Ali Ağca, tekrardan gündeme geldi. Uzun bir süredir ortalarda gözükmeyen Ağca’nın sosyal medyada yeni bir videosu ortaya çıktı. Pek çok kişi ise Ağca’nın hayatını merak etmeye başladı. Gazeteci Abdi İpekçi suikastinin tetikçisi olarak bilinen Ağca’nın yıllardır nerede olduğu bilinmiyor. Peki Mehmet Ali Ağca kimdir, kaç yaşında? Mehmet Ali Ağca neden gündemde? Detaylar içeriğimizde…

Mehmet Ali Ağca Kimdir?

Mehmet Ali Ağca, 9 Ocak 1958 yılında Malatya Hekimhan ilçesinin Güzelyurt köyünde dünyaya geldi. Aslen Malatyalı olan Ağca, çocukluğunu doğduğu şehirde geçirdikten sonra İstanbul’a yerleşti.

Lise eğitimin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Üniversite yıllarında birçok siyasi ideolojik grupların içerisinde yer aldı.

1 Şubat 1979 tarihinde Milliyet gazetesi başyazarı Abdi İpekçi, düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetti. Mehmet Ali Ağca, bu olaydan tam 5 ay sonra ise Abdi İpekçi suikastinin tetikçisi olarak yakalandı. Maltepe Cezaevi’ne girdikten 6 ay sonra ise kaçırıldı.

Kaçırıldıktan sonra Bulgaristan’a getirilen Ağca, 1980 tarihinde mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.

1981 yılında Papa II.Jean Paul’a Vatikan’da suikast girişiminde bulundu. Bu suikast sonucunda Papa, elinden ve karnından vuruldu. 1986 tarihinde İtalya’da müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

2000 tarihinde dönemin İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından affı onaylandı ve Türkiye’ye iadesi gerçekleşti.

Türkiye’ye iade edildikten sonra, 1991 yılında yürürlüğe giren İnfaz Yasası gereği Abdi İpekçi cinayetinden aldığı ölüm cezası 10 yıl hapis cezasına çevrildi.

Aynı zamanda gasp ve soygun suçlarından aldığı 36 yıl hapis cezası da Rahşan Affı yasası nedeniyle 7 yıl 2 ay hapis cezasına çevrildi. Bu yasa gereği 2006 yılında serbest bırakılmasına karar verildi. Ancak yargıtay kararıyla tekrardan tutuklandı ve 2010 yılında serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir