Murat Yetkin: Kılıçdaroğlu ve ortakları, İnce köpüğünün sönmesi ihtimaline bel bağlayıp risk alma lüksüne sahip mi?

Gazeteci, yazar Murat Yetkin, bugünkü yazısında, kamuoyu araştırmalarınca cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tura kalması noktasında kritik bir oy oranına sahip olduğu belirtilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve CHP konusunda, “Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ve ortakları İnce köpüğünün sönmesi ihtimaline bel bağlayıp bu riski alma lüksüne sahip mi? Peki, muhalefet cephesinin İnce’yi kazanma, en azından Erdoğan’ın değirmenine su taşımaktan vaz geçirme ihtimali hâlâ var mı?” sorusuna yanıt aradı. 

Yetkin, Yetkin Report için kaleme aldığı yazısında şu değerlendirmeyi yaptı: 

“İnce’nin çıtasını Erdoğan’ı yakalayıp geçme aşamasına getirmiş muhalefet cephesine rağmen Kılıçdaroğlu’nun kendi lehine adaylıktan çekilmesine kadar yükseltmiş olmasına rağmen bu soru meşrudur.

Bu denklemin bir değişkeni İnce’nin ‘Roma’yı da yakarım’ raddesindeki siyasi egosu, diğer değişkeniyse Süleyman Demirel’in meşhur ‘Meşru zeminlerde çare tükenmez’ sözü.

Kılıçdaroğlu geçenlerde Halk TV yayınında ‘Biz üstümüze düşeni yaptık’ dedi. İnce evet aday oldu ama seçime daha bir ay var. Belki hâlâ yol yakınken bir girişimde daha, ciddi bir girişimde bulunmayı denemesinde yarar olabilir.” 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*