SHIB ve DOGE’u Eleştiren ‘Big Short’ Burry’den Kritik Tahmin!

Geçtiğimiz süreçte Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) gibi büyük meme coin’leri eleştirerek bunları “anlamsız” olarak nitelendiren Michael Burry, piyasaya yönelik en son yorumlarını paylaştı. İşte detaylar…

Ekonomik zorluklar devam ediyor

Dünya ekonomisi, COVID-19’un patlak vermesinden bu yana bir çalkantı içinde ve birçok ülke ortaya çıkan ekonomik zorluklara ayak uydurmakta zorlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri, likiditeyi artırmak ve durumu iyileştirmek için ekonomisine milyonlarca dolar enjekte ederek ekonomik sorunlarına çözüm bulmaya çalışan ülkelerden biri oldu.  Ancak bu çözüm yeni bir soruna yol açıyor gibi görünüyor – enflasyon.

Hükümet ekonomiye para akıtmaya devam ettikçe doların değeri zayıflıyor ve enflasyonun kademeli olarak yükselmesine neden oluyor. Bu, Fed Başkanı Jerome Powell’ı doları güçlendirmek ve ekonomiyi istikrara kavuşturmak amacıyla geçen yıldan bu yana bir dizi faiz artışı uygulayarak harekete geçmeye sevk etti. Ancak bu önlem, geçen yıldan beri sıkıntı yaşayan kripto piyasası da dahil olmak üzere birçok riskli varlık üzerinden şok dalgaları gönderdi. İşler düzeliyor gibi görünse de, enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor ve Powell ile Fed’in bu durumla nasıl başa çıkacağı belli değil.

Michael Burry’nin en son açıklamaları: Powell durmalıydı

Kısa süre önce kısa yatırımcı Michael Burry, Powell’ın eylemlerini eleştirerek, sorunu nasıl çözeceğini bilmediğini kabul etmesi ve önümüzdeki altı ay boyunca ellerinin üzerinde oturması gerektiğini belirtti. Burry, bunun daha doğru bir fiyat keşfine izin vereceğine ve uzun vadede ekonomiyi istikrara kavuşturmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Burry, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Powell sadece “Bilmiyorum” demeliydi. Ve sonraki 6 ay boyunca ellerinin üzerinde otururken tekrar tekrar söylemeliydi. O zaman gerçek bir fiyat keşfi elde edebilirdik.

SHIB, DOGE’u eleştirmişti

Burry, 2000’lerin ortalarında ABD konut piyasası balonuna karşı başarılı bahsiyle tanınan Amerikalı bir yatırımcı ve hedge fon yöneticisidir. Burry, konut piyasasının çökme riskini ve potansiyelini fark eden ilk yatırımcılardan biriydi ve yüksek faizli ipotek tahvillerine karşı bahis oynayarak önemli bir kâr elde etti. Burry geçen yıl, DOGE ve SHIB’e yönelik eleştirileriyle gündeme gelmişti.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Michael Burry, Dogecoin’den ilham alan kripto para birimi Shiba Inu’ya (SHIB) ilgisizliğini daha önce dile getirdi. Burry, dolaşımdaki çok sayıda coinin  getirdiği potansiyel fiyat artışı üzerindeki önemli sınırlamalar nedeniyle SHIB’i zorlayıcı bir yatırım olarak görmediğini belirtti. Burry ayrıca Bitcoin, meme hisse senetleri ve diğer popüler varlıkları çevreleyen hype ile konut ve internet şirketlerinde tanık olunan önceki balonları birbirine benzetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir