Twitter’ın Güncel Değeri Şok Etti: Elon Musk Twitter’ın Değerini Günden Güne Düşürmeye Devam Ediyor!

Biliyorsunuz ki geçtiğimiz yıla damgasını vuran olaylardan bir tanesi Elon Musk’ın Twitter’ı Jack Dorsey’den satın alması olmuştu. Twitter’ı almasının ardından birbiri ardına farklı skandallar patlamış, çalışanlar işten çıkartılmış ya da istifa etmişti. Üstüne bir de ‘satın alınan mavi tik’ güncellemesi yapılmıştı. Bunca değişikliğin meydana geldiği Twitter’ın değeri, Elon Musk sayesinde günden güne düşüyor! Musk, şirketin güncel değerini açıkladı…

51 yaşındaki teknoloji girişimcisi Elon Musk, bildiğiniz gibi 25 Nisan 2022’de Twitter’ı satın almıştı.

Jack Dorsey’den 44 milyar dolara satın aldığı şirket değerlerinin şimdilerde yerle bir olduğu öğrenildi. New York Times’ta yer alan iddialara göre, şirket tarafından bir e-posta, yeni bir hisse senedi tazminat programı duyurusu yapmak adına çalışanlara gönderildi.

Mailde yazana göre Twitter’ın güncel değeri tam 20 milyar dolar. Yani Elon Musk’ın satın aldığı dönemden 24 milyar dolar daha az.

Tüm bu iddiaların yer aldığı haberde belirtilen başka bir mesele ise, bahsi geçen e-mailde Twitter’ın mali açıdan istikrarsız ilerlediği bir durumda olduğu ve şirketin parasının bitmesine dört ay kaldığı yazıyor.

Mailin ulaştığı çalışanlar konu üzerinde uyarıldı.

Fakat Musk’ın elbette buna yönelik de bir düşüncesi var. İflas etmemek adına şirkette toplu işten çıkarmalar başlatacakmış.

Aynı zamanda maliyet azaltmayı da düşünüyormuş. Bu tarz radikal değişikliklerin operasyonları düzene sokacağına ve iflası engelleyeceğine inanıyormuş.

Twitter’ın hızlı bir şekilde yeniden şekillendiğini söyleyen Elon Musk, şirketi yeniden bir “ters start-up” olarak düşünmek gerektiğini de söyledi.

Musk’ın bahsetmiş olduğu yeni hisse senedi tazminat programı ise, Twitter çalışanlarının Musk’ın şirketi satın almak adına kullandığı X Corporation’dan hisse senedi almalarını içeriyor. Bu ödüller ise 20 milyar dolarlık değerlendirme kapsamında dağıtılacak.

Aynı mailde yer alanlara göre Musk, Twitter’ın yakında 250 milyar dolar değere erişebileceğini düşünüyor.

Bu arada hisse senedi planına dahil olan tek şirket Twitter olmayacak. Musk, SpaceX için de benzer bir uygulama düşündüğünü ifade etmiş.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*