Yunanistan: Türkiye sınırında ikinci bir köprü inşa edilecek, iklim krizi ve mülteciler konusunda iş birliği şart

Yunanistan’ın Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, İpsala’da araçların geçişi için ikinci bir köprünün yapımına 2024 yılında başlanacağını açıkladı.

Komşu Yunanistan’ın Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Frangoyannis, Parapolitika gazetesine verdiği röportajda, Türkiye ile ilişkilere de değindi. Frangoyannis, Türkiye ile olan İpsala sınırına araç geçişleri için ikinci bir köprünün 2024 yılı içinde inşa edileceğini duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, Türkiye ile ikili ilişkilerde hassas konulara dokunulmadığına dikkat çeken Bakan, ilişkilerin ‘ulaşım, çevre, küçük ve orta ölçekli işletmeler, turizm gibi ekonomi ve ticarette 29 alan üzerinde gelişmekte’ olduğunu ifade etti.

“Ortak amacımız memorandum ve anlaşmaların imzalanması”

Pozitif gündemin ilk üç yılında ikili ticaretin kolaylaştırılması, turizmin canlandırılması ve sivil koruma alanlarında iş birliğinin geliştirilmesinde önemli adımlar atıldığını kaydeden Frangoyannis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis‘in, ABD’nin New York kentindeki görüşmelerinde de ikili ilişkilerde pozitif iklimin korunmasında mutabık kalındığını hatırlattı.

Frangoyannis, “Benim de muhatabım olan Türkiye’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar ile biz de New York’ta son derece iyi ve özlü bir görüşme gerçekleştirdik. Ortak amacımız 7 Aralık’ta Selanik’te düzenlenecek zirvede belli etkinlikler üzerine memorandum ve anlaşmaların imzalanması” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ile ‘sükunetin’ devamına ilişkin iyimserim”

Frangoyannis, pozitif gündemin iki ülke halkları açısından pratik fayda da sağlayacağını vurgulayarak, İpsala sınırında, araçların geçişi için ikinci bir köprünün yapımına 2024’te başlanacağını, bu köprünün ulaşım ve ticarette büyük kolaylıklar sağlayacağını söyledi.

İklim krizi ve mülteciler konusunda da iş birliğinin şart olduğunu belirten Frangoyannis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ‘sükunetin’ devamına ilişkin de iyimser olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x