AK Parti anayasa turuna başlıyor

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – AK Parti grubu, yeni anayasa görüşmeleri için ekim ayının son haftasından itibaren Meclis’te grubu olmayan siyasi partilerden başlamak üzere bir dizi ziyaret gerçekleştirmeyi gündemine aldı. AK Parti CHP ile masaya oturmak için ise CHP kurultayının sonuçlanmasını bekleyecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı sonrası TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve AK Parti Grubu, yeni bir anayasa çalışması yapmak üzere muhalefet partileriyle iki koldan sıkı bir görüşme trafiği yürütmeyi planlıyor. Kurtulmuş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaretinin ardından muhalefet partileriyle “niyet beyanı” çerçevesinde görüşmeye devam edecek. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler de, yeni anayasa çalışmaları için usul ve yöntem belirlemek üzere ekim ayının son haftasından itibaren Meclis’te grubu olmayan siyasi partilerden başlamak üzere bir dizi ziyaret gerçekleştirecek. AK Parti, anamuhalefet partisi CHP ile masaya oturmak için CHP’deki genel başkanlık yarışının kurultayda sonuçlanmasını bekleyecek. Parti genel merkezlerinin de dahil edileceği bir çalışma yapmayı planlayan AK Parti, siyasi partilerin yanı sıra akademik dünya ve sivil toplum kuruluşlarının da önerilerini bir havuzda toplayarak yoğunlaşılan alanlar üzerinden yeni bir yol haritası belirleyecek. 

İki madde gündemde 

AK Parti, başörtüsü ve aile ile ilgili iki maddelik anayasa değişikliği teklifini ise yerel seçimler öncesinde, yeni anayasa çalışmasından bağımsız olarak gündeme getirmeyi planlıyor. Seçimde parlamentonun yenilenmesi nedeniyle geçersiz hale gelen teklifin yeniden TBMM’ye sunulması ve geçen yasama yılında Anayasa Komisyonu’nca hazırlanan eski rapor üzerinden bir “bensimseme” kararı çıkarılarak Genel Kurul’a indirilmesi öngörüyor. Teklif, önceki rapor üzerinden görüşülüp benimsenirse, komisyonda ayrıca maddelerin görüşülmesine gerek kalmadan, Genel Kurul’da doğrudan görüşülebilecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x