Altında şok düşüş! Uzman isim altın için uyardı: Kıra kıra geliyor…

Altın fiyatları son birkaç günde içinde düşüş üzerine düşüş kaydetti. Bu düşüşü ekonomik verilere dayandıran Hatice Kolçak altın hakkındaki analizini paylaştı.

ABD’de iş imkanları, açık iş ilanlarını gösteren JOLTS’un FED için önemli bir veri olduğunu söyleyen Kolçak, “Beklentinin çok üzerinde geldi 9 milyon 610 bin.” dedi ve, “Demek ki ABD’de hala bir alım var hala istihdam piyasası güçlü anlamına geliyor bu da FED’in elini güçlendiriyor Yani FED ‘Ben agresif gideceğim daha fazla faiz artışı yapacağım’ gibi bunu kullanır, kullanıyor da zaten” ifadelerini kullandı.

En önemli verinin 6 Ekim 2023 Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi olduğunu kaydeden Kolçak, “JOLTS yüksek gelince otomatikman piyasalar aşağı geldi. Küresel piyasaların tamamı, sadece Amerikan piyasaları değil Asya piyasalarında da sert düşüşler oldu.

Altın yani her şey düştü, dolar endeksi yükseldi. Tahvil piyasasında çok ciddi hareketlilik var özellikle 10 yıllık tahvil faizleri 4.87, 2 yıllıklar 5’in üstünde bu da 2007 – 2008 krizinde gördüğümüz seviyelere gelmiştik dedim size” diye konuştu.

Güçlü ABD doları altına olan talebi azaltmaya devam ediyor. Fed’in henüz enflasyonla mücadelesinin sona ermemesinden dolayı olası faiz artırımı beklentisinin yanında uzun süreli yüksek faiz seviyelerinin sabit kalması ihtimali altına olan ilgiyi düşürmeye devam ediyor.

Fed yöneticilerinin faiz artırımının devam edebileceğine yönelik sözlü yönlendirmeleri nedeniyle ons altın 1815 dolara kadar geriledi. Ons altındaki düşüşe paralel olarak gram altında da gerileme yaşandı.

Ons altın güne 1828 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1815 dolar, en yüksek de 1829 dolar seviyesi görüldü.

Gram altın ise güne 1612 liradan başladı. Gün içinde en düşük 1602 lira, en yüksek de 1617 lira seviyesi görüldü. Şu sıralar 1609 liradan el değiştiriyor.

DOLAR VE ABD TAHVİLLERİ BASKI YAPIYOR Uzmanlara göre, Fed’in henüz bitmeyen faiz artırım serüveni ile ABD hazine tahvili getirilerinin yüksek olması altın üzerinde baskı yapıyor.

ABD hazine kağıdının yüzde 5 bölgesini test etmeye yaklaşması nedeniyle ons altında 1800 doların altının görülmesi de olasılıklar arasında yer alıyor.

Uzmanlar altın için bugün destek noktasının 1811 dolar olduğunu bu seviyesinin kırılması halinde 1804 ve sırasıyla 1791 dolar seviyelerinin görülebileceğini belirtti.

Enflasyon sorunuyla uğraşan ABD ekonomisine yönelik önemli mesajlar geldi. Fed Başkanı Jerome Powell ABD ekonomisinin Covid-19 salgınının sonuçlarıyla mücadele ettiğini belirtti.

İŞTE ALTININ GETİRİSİ! Gram altın son bir yılda yüzde 59, yılbaşından bu yana ise yüzde 46 oranında kazanç sağladı. Enflasyon ile kıyaslanması halinde altın yatırımcıları tasarruflarını sadece enflasyona karşı koruyabilmiş oldu.

POWELL: COVID-19’UN ETKİLERİNİ ATLATMAYA ÇALIŞIYORUZ Toplum ve iş dünyası liderleriyle buluşan Powell “Hala pandeminin diğer tarafını atlatmaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Powell konuşmasında, sağlık alanındaki işgücünün yetersiz olmasına, çocuk bakımı sorunu olduğuna ve diğer risklere dikkat çekti.

FİYAT İSTİKRARI VURGUSU Powell, Fed’in sürdürülebilir bir işgücü piyasasını oluşturmak istediğini bunu başarmak için de fiyat istikrarına ihtiyaçları olduğunu belirtti ve “Fiyat istikrarını yeniden sağlamaya çok odaklanmış durumdayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x