Hamas: Arap Halkları İsrail’in Normalleşme Anlaşmalarını Benimsemedi

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı Musa Ebu Merzuk, Arap halklarının, İsrail’in bazı Arap ülkeleriyle yaptığı normalleşme anlaşmalarını benimsemediğini belirtti.

Ebu Merzuk, İstanbul’da Taksim Camii Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen “Orta Doğu’nun Geleceğinde Filistin’in Yeri” başlıklı programda konuştu.

ABD’nin Orta Doğu’da etkisinin azaldığını, Rusya ve Çin’in bölgde ve Afrika’da etkin ve aktif bir güç olmaya başladığını savunan Ebu Merzuk, “Çin Filistin meselesinin Orta Doğu’nun anahtarı olduğunu biliyor. Bu sebeple Orta Doğu’da etkin ve aktif bir güç olmak için bu konuda adımlar atıyor, Hamas ile Ramallah yönetimini bir araya getirmeye çalışıyor.” dedi.

Savaşların devletlerin haritasını çizdiğine işaret eden Ebu Merzuk, 1. Dünya Savaşı sürecinde Balfour Deklarasyonuyla İngiltere’nin İsrail devletinin kuruluşunun önünü açtığını hatırlattı.

Ulusal devletlerin kurulduğu bir dönemde İngiltere’nin İsrail’in kuruluşuna izin verdiğini belirten Hamas yetkilisi, 2. Dünya Savaşı sonrası yaşanan “Soğuk Savaş” döneminde, Filistin topraklarının İsrail’in eline geçtiğini, 1991’de Sovyetler Birliğinin yıkılmasından bugüne kadar “Filistin meselesinin” büyük hüsranlar yaşadığını söyledi.

“İsrail aşırı sağcı bir devlet haline geldi”

“ABD ve Avrupa demokratik bir İsrail’i destekledi ancak İsrail aşırı sağcı bir devlet haline geldi.” diyen Ebu Merzuk, İsrail’deki mevcut yönetimin, Filistin’le müzakerelere karşı olduğunu vurguladı.

Ebu Merzuk, Hamas’ın, 2007 seçimlerinde kazandığı başarının ardından hem Gazze’yi yönettiğini, hem de İsrail’e karşı direniş gösterdiğini ve Filistin topraklarında direniş hareketlerine destek olduğunu ifade etti.

ABD’nin Filistin meselesindeki çözüm önerilerinin başarısız olmasından sonra Hamas’ın direnişe daha da önem verdiğini söyleyen Ebu Merzuk, “Hamas siyasi bir aktördür. Tüm uluslararası güçlerin kapısını çaldığı bir yapı haline gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Son dönemde İsrail’in bazı Arap ülkeleriyle yaptığı anlaşmaları hatırlatan Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı Musa Ebu Merzuk, “Arap halkları, İsrail’le normalleşmeyi, bu şekilde gelişen siyasi anlayışı benimsemedi. Bu halklar, İsrail’in nasıl zorluklara sebep olduğunu açık bir şekilde görüyor.” dedi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın arabuluculuğunda 2020 yılından itibaren bazı Arap ülkeleri ile İsrail arasında “Abraham Anlaşmaları”yla normalleşme sürecine girilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x