Hayatınızdaki Sinir Bozucu İnsanların Gürültülerini Sessize Almak Artık Mümkün

Günlük yaşamın karmaşasında çevremizdeki sinir bozucu sesleri duymaktan bıktık. Peki ya sizi çılgına çeviren o gürültülerden artık kurtulabileceğinizi söylesek? Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

ABD’deki Paul G. Allen Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Okulu’ndan bir grup araştırmacı, çevremizdeki sesleri kontrol altına almayı mümkün kılan devrim niteliğinde bir teknoloji geliştirdi.

Bu yeni sistem, bir kafede, ofiste veya diğer kapalı alanlarda, belirli ses kaynaklarını hedef alarak onları susturma kapasitesine sahip.

Sistemin temeli, gürültü önleyici kulaklıkların prensiplerine dayanıyor.

Ancak bu teknolojiyi bir adım daha ileri taşıyor ve odanın belirli bir bölümündeki kişileri seçici bir şekilde sessize almayı sağlıyor.

Yapay zeka destekli algoritmalar sayesinde, mikrofonlar yüksek sesin kaynağını tespit edip ona odaklanıyor.

Ardından da zıt fazlı ses dalgaları kullanarak bu sesleri nötralize ediyor.

Araştırmacıların geliştirdiği bu akıllı hoparlör sistemi, odaları alanlara ayırma yeteneğine sahip.

Odaya konulan mikrofonlar, gürültüyü algılayarak belirli alanlarda seçici bir şekilde sesi bastırabiliyor. Sistem, böylece bir grup insanın rahatsız edici seslerini veya yüksek sesle konuşan bireyleri hedef alıp o alanı sessize alarak diğer bölgelerdeki konuşmaların kesintisiz devam etmesini sağlıyor.

Sistem, her biri yaklaşık 2,5 santimetre çapında olan 7 robotik mikrofondan oluşuyor.

Araştırmacıların Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışmasına göre, bu teknoloji insan beyninin işlemekte zorlandığı bir kapasiteye sahip. Çoklu konuşmacıları ve ses kaynaklarını ayırt edebiliyor, hatta onların konumlarını bile belirleyebiliyor.

Bu yeni teknoloji, toplantılar, kafeler ve diğer kapalı alanlardaki gürültüler için bir çözüm sunuyor.

Aynı zamanda, TV dizisi Black Mirror’ın “White Christmas” bölümündeki distopik bir senaryoya benzetiliyor.

Bölümde, eski eşini sessize alarak iletişim kurmasını sonsuza dek engelleyen bir karakter bulunmaktaydı.

Bu gelişmiş akıllı hoparlör ve mikrofon sistemi, şu anda iş yerleri, oturma odaları ve mutfaklar gibi çeşitli kapalı alanlarda test ediliyor.

Araştırmacılar, bu teknolojinin yakın gelecekte gürültü kontrolü ve ses yönetimi konusunda yeni bir çağ başlatacağına inanıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x