İran: İsrail saldırırsa daha güçlü ve daha kapsamlı yanıt veririz

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’in muhtemel saldırısına “süratli”, “daha güçlü” ve “daha kapsamlı” yanıt vereceklerini söyledi.

Anadolu Ajansı’nın, İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’ndan aktardığı habere göre, Hüseyin Emir Abdullahiyan İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile telefonda bölgedeki durumu görüştü.

Cameron’a İran’ın İsrail’e saldırısının “meşru müdafaa” kapsamında gerçekleştirildiğini söyleyen Abdullahiyan, bölgedeki krizlerin temelinde İsrail’in yıkıcı politikalarının olduğunu belirtti.

İsrail’in Gazze’de on binlerce sivili öldürdüğü saldırıya İngiltere’nin verdiği desteği eleştiren Abdullahiyan, “Son 6 ayda mazlum Gazze halkının üzerine yüz binlerce ton bomba atılırken İngiltere’nin, İran’ın Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. maddesine göre meşru müdafaa çerçevesinde İsrail rejiminin diplomatik mekanlara barbarca saldırısına verdiği tepkiden endişe duyması şaşırtıcıdır” dedi.

İran Dışişleri Bakanı, Tel Aviv’in İran topraklarına muhtemel saldırısına ilişkin ise “İran, bölgede gerilimin tırmanmasını istemiyor ancak İsrail rejimi macera ararsa bir sonraki tepkimiz süratli, daha güçlü ve daha kapsamlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Cameron ise İran’ın İsrail’e askeri saldırısının endişe verici olduğunu ifade ederek, “İsrail’den karşılık vermemesini isteyeceğiz çünkü son dönemde yaşananların tekrar ve daha geniş çapta yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

İsrail, Suriye’nin başkenti Şam’daki İran konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 2’si general rütbesinde 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını, İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı.

İran 13 Nisan’da İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı. İHA ve füzelerin bazıları da İsrail topraklarına ulaşmadan ABD, İngiliz ve Fransız savaş uçakları tarafından vurulmuştu.

Bu akşam toplanan İsrail Savaş Kabinesi’nin, İran’ın saldırısına karşı “açık ve etkili” bir şekilde karşılık verme kararı aldığı iddia edildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x