Tunceli’de 21 yeni gezi rotası turizmi canlandıracak

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), kentin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini tanıtmak amacıyla “Fırat Yolu Tunceli Etabı” projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında Düzgünbaba Dağı, Mercan Vadisi, Sağman köyü, Salördek ormanları, Buyer Buzul Gölü, Ali Boğazı Vadisi girişi, Ekirek Şelalesi, Tağar Köprüsü, İn Delikleri, Masum-u Pak Kalesi, Sarısaltuk Ziyareti, Sülbüs Dağı, Çarçurlu Vadisi, Ganihesen Yaylası, Kırkmerdiven Şelaleleri, Ağdat köyü, Bağırpaşa Dağı, Ağaçpınar köyü, Dinar Kanyonu, Rabat Vadisi ve Nav Gölü’ne gezi rotaları oluşturuldu.

Bölgeye daha çok turist gelmesi için de Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) yetkilileri işbirliğinde 18 tur acentesinin sahipleri Tunceli’ye davet edildi.

Acente sahipleri, FKA tarafından hazırlanan rotaları rehberler eşliğinde gezerek incelemelerde bulundu. Etüt çalışmaları yaparak raporlar hazırlayan acenteler, bundan sonra kente daha çok tur kafilesi getirmeyi amaçlıyor.

Tunceli’nin cazibesiyle diğer bölge illerinin de ziyaretçi sayısını artırmayı hedefliyoruz

FKA Genel Sekreteri Abdulhavap Yoğunlu yaptığı açıklamada, bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimine turizmin büyük katkı sunduğunu söyledi.

Yoğunlu, “Tunceli’nin cazibesiyle diğer bölge illerimizin de ziyaretçi sayısını artırmaya çalışıyoruz. Tabii yaptığımız çalışmalar tüm paydaşlarımızla sahiplenildikçe buraya gelen ziyaretçi sayımız artıyor. Tunceli son 4-5 yıldır özellikle doğa ve kültür turizmine yönelik önemli turlar alıyor” diye konuştu.

Tunceli’nin el değmemiş güzellikleri turistleri büyüledi

Özel bir turizm firması sahibi Asuman Bilgiç de acente sahiplerinin kentin kültürel, tarihi ve doğal mekanlarından çok etkilendiğini dile getirdi.

Bilgiç, “Fırat Kalkınma Ajansı’nın projesiyle bölgeye gelecek turistlerle halkı kesiştirmek istiyoruz ve böylece yöre halkının gelir elde etmesini sağlayacak çalışma yaptık. Açmış olduğumuz doğa yürüyüşü rotalarında ailelerle ve köylülerle görüştük. Turlar geldiği zaman Tunceli’de yaşayan vatandaşlar, ürettikleri ürünleri satabilecek” ifadelerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x